ויטמינים ומינרלים / ד”ר אכי פרידמן

ויטמינים ומינרליים הם קבוצת חומרים החיוניים לגוף האדם אך לא בכל המקרים גוף האדם מסוגל ליצרם. ולפיכך, זקוק לקבלם מן החוץ. בדרך כלל בצורת מזון. קיימים ויטמינים שונים ורבים אשר את חלקם ניתן לאמוד בבדיקת דם פשוטה. ויטמינים אחרים מזרזים תהליכים או זקוקים לגורמים אחרים בכדי שיזרזו את פעולתם. למשל ויטמין D הזקוק לקרני השמש בכדי לעבוד. שלושת החוסרים הנפוצים ביותר המתגלים בבדיקות דם הם מחסור בברזל, מחסור בויטמין D ומחסור בויטמין B12. ברזל הוא מינרל המצוי במזונות מן החי שומשום, עלים ירוקים ועוד, בין שאר תפקידיו הובלת החמצן למחזור הדם ומכאן חשיבותו העיקרית. חוסרים בו עלולים להיווצר לאחר דיאטות לא מאוזנות, הריונות, לידות, איבוד דם למשל במחזור החודשי. מאזן ברזל תקין חשוב בין השאר לצמיחת שיער תקינה ואנמיה (חסר של ברזל) מכל סיבה שהוזכרה לעיל יכולה להיות אחת הסיבות או ההסברים לנשירת שיער. גם את הויטמינים רצוי לצרוך בצורה מאוזנת וע”פ צורך ולא בצורת “כל המרבה הרי זה משובח”. בנוסף יש לזכור כי ויטמינים אינם “תחליף” למזון. אין מקום לאכול פחות מזון או לחילופין כמויות בלתי מוגבלות של מזון במחשבה שהויטמינים יאזנו את הקורה בגופנו. ההקפדה על מבחר מזונות כמו גם על כמותם ואיכותם נכונה גם בעת נטילת תוספי מזון. בנוסף, חשוב לזכור ובניגוד לדעה הרווחת כי אין הויטמינים באים במקום פעילות גופנית אלא בנוסף לה.

לא כל תוספי המזון מאושרים ובטוחים לשימוש וכדאי תמיד לבדוק שלתוסף הנבחר על ידנו יש אישור מספק (FDA, משרד הבריאות וכד’).

יש לזכור כי תעשיית תוספי המזון הינו כוח כלכלי נכבד: כשליש מהאמריקאים נוטלים ויטמנים ושוק זה מגלגל כעשרה מיליארד דולר בשנה בארה”ב בלבד. וככזה יש לו השפעה רבה על חיי היומיום של כולנו.

לכן, נטילת ויטמינים צריכה להתבצע ע”ב צורך קיים. רצוי לבדוק איזה אחוז מהכמות הרצויה מצויה בתוסף שנוטלים (נתון זה צריך להיות מצוין על האריזה) ובמידה של נטילת ויטמינים ספציפיים רצוי לוודא עם רופא מהי צורת הספיגה הטובה ביותר של תוסף זה (סביבה שומנית, סביבה מימית וכד’). יש לזכור כי לעיתים עשויים להיות קיימים סיכונים בנטילה מוגזמת של תוספים למשל ויטמין E המסייע בתחומים רבים כולל האטת תהליך ההזדקנות, הפחתת קמטים, האצת ריפוי צלקות וכוויות עשוי במינונים גבוהים לגרום לשינויים ביכולת הקרישה של מערכת הדם ולדימומים לא מבוקרים.

לפיכך, רצוי להיעזר בעצת הרופא לגבי עצם נטילת תוספי המזון, הכמות הנדרשת וצורת הנטילה האופטימלית.

[ninja_forms_display_form id=”19″]

[ninja_forms id=71]

© 2024 - All rights reserved to Dr. Acky Friedman           |           Privacy policy           |           Site built by Subsmash

שינוי גודל פונט
ניגודיות

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?