סבוראה

מהי סבוראה?

סבוראה (קשקשת) הינו מצב בו יש פעילות יתר של בלוטות החלב העור. הדבר בולט בעיקר בעור הקרקפת, בלחיים ובאזור המצח. עקב כך ניתן לראות מה שקרוי “קרקפת שומנית” וקשקשים בשיער מלווים בד”כ באדמומית ויובש. התופעה קרויה סבוראה או דרמטיטיס סבוראית.. קשקשת כזו עשויה להופיע באזורים אחרים דוגמת אזור החזה או להתאפיין ב”קליפות” בקרקפת – דבר היכול לבוא לידי ביטוי במבוגרים וילדים כאחד. קיימים מספר גורמים שניתן לקשור לבעיה כגון שינויים הורמונליים, מצבי מתח נפשי או שינויים במזג האוויר. יש לזכור כי התופעה הינה כרונית עם הטבות והחמרות לסירוגין.

אצל ילודים ותינוקות עד גיל שנה לערך ניתן לראות את התופעה כיובש על רקע אדמומית על עור הפנים ולעיתים בליווי קשקשים וקליפות בקרקפת. חשוב לציין כי התופעה אינה מפריעה לתינוק אלא בדרך כלל מטרידה ויזואלית את ההורים. התופעה חולפת המעצמה בערך בגיל שנה גם ללא כל טיפול.

אצל המבוגרים נילווה לתופעה הפן החברתי. אנשים נרתעים מלהופיע בציבור כשפניהם עטויות אדמומית וקשקשת. תופעה העשויה להחריף ללא התראה מוקדמת בזמנים ובמצבים שונים. כאמור לעיל לתופעה מהלך של “רכבת הרים” עם הטבות והחמרות לסירוגין ויש לזכור כי כאשר חלה החמרה כזו קשה לצפות מתי תבוא ההטבה לאחריה.

 

טיפול בסבוראה

הטיפול הטוב ביותר הוא הטיפול המונע והוא מתבטא בניסיון להימנע  עד כמה שניתן מהגורמים המביאים להתלקחות התופעה. אצל ילודים ותינוקות רצוי לנסות טיפול בשמן אמבט או בתכשירים שונים במריחה ייעודיים לעניין לאורך זמן. אצל מבוגרים, ניתן לנסות שימוש בתכשירים המכילים זפת או בתכשירים אנטי פטרייתיים העשויים להביא להקלת מה עקב הימצאותו של שמר (פטריה) בתהליך.

רצוי לנסות ולהימנע מטיפולים בתכשירים סטרואידיים במידת האפשר הן אצל מבוגרים ובעיקר אצל ילודים ותינוקות וזאת מסיבות רבות. ראשית, הטיפול בסטרואידים מביא בד”כ לשיפור מהיר יחסית במצב אולם מיד עם הפסקת הטיפול (בטיפולים סטרואידים לא רצוי להמשיך לאורך זמן) מתקבל בד”כ אפקט ” ריבאונד “-חזרת הבעיה לעיתים בצורה חמורה יותר. בנוסף, יש לזכור כי לסטרואידים במתן ארוך טווח על אזורי גוף נרחבים עשויות להיות השפעות מזיקות על העור ולעיתים אף על מערכות גוף. ולבסוף, היות והתהליך הינו כרוני עם הטבות והחמרות לסירוגין יש לנסות ולמצוא את “שביל הזהב” למניעת ההחמרות ובאם הן קורות יש לנסות ולטפל בהן באופן היעיל, המהיר והפחות מזיק היות שככל הנראה יזדקק המטופל לטיפול זה גם בהמשך.

[ninja_forms_display_form id=”19″]

[ninja_forms id=71]

© 2024 - All rights reserved to Dr. Acky Friedman           |           Privacy policy           |           Site built by Subsmash

שינוי גודל פונט
ניגודיות

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?