עקיצות חרקים – ד”ר אכי פרידמן

הקיץ הגיע ועמו החרקים והעוקצים למיניהם. כיצד להימנע וכיצד לטפל. להלן מספר הצעות מעשיות:

1.האם קיים סיכון בעקיצות שונות?
כעקרון קיים סיכון לזיהום מקומי בכל אתר עקיצה. זיהום כזה יכול לצוץ עקב גרד ממושך של אתר העקיצה ופציעתו. יש לזכור גם כי קיימים אנשים בעלי סף רגישות גבוה לעקיצות ואצלם  העקיצות גדולות ומרשימות ביותר. תגובת עקיצה נמשכת זמן רב אצל אנשים אלו  ולכן אצלם הסיכון לזיהום מקומי גבוה יותר.

2.מה לגבי עקיצות עכביש?
עקיצות עכביש נבדלות מעקיצות של גורמים אחרים בכך שאין מרגישים בעקיצה בעת שהיא מתרחשת אלא מספר שעות אחר כך כאשר מתפתחים אודם, חום ובצקת מקומיים. עקיצת עכביש עשויה לעיתים להתפתח לאזור בעל נמק מרכזי. יש לאבחן ולטפל בעקיצה כזו מוקדם וביעילות מרבית. אגב, עקיצת עכביש עשויה לקרות גם בבית ואין כל קשר לנקיון או סניטציה.

3.מה לגבי פרעושים ופשפשים?
עקיצות כאלה נובעות בד”כ מנוכחות בעלי חיים בקרבתנו. זו יכולה להיות חיית המחמד הביתית (והנקייה) שלנו או המלטת גורי חתולים בחצר האחורית, שלא לדבר על נוכחות כיני יונים בחלונות גבוהים או פינות רחוקות בעליית הגג. במקרים כאלו יש לדאוג ראשית  להרחקת המפגע. הדברה מקומית עשויה לסייע  אך לא תפתור את הבעיה כיוון שתוך זמן קצר יופיע דור עוקצים חדש.

4.ומה לגבי עקיצות יתושים ויתוש הנמר האסייתי?
עקיצות אלו אופייניות ונובעות בעיקר מריכוזי מים מתוקים בסביבתנו, דבר המאפשר דגירה ובקיעת זחלי יתושים. אגרטלים, כדים  ומזרקות ביתיות הן דוגמא לכך. הבעיה בעקיצות כאלה היא לעיתים העברת מחלות (מקרים כאלו דווחו עד היום בעיקר בחו”ל).

5.כיצד ניתן למנוע התופעה?
יש לדאוג ולייבש מקורות מים עומדים או לדאוג  להרחקת המפגע. בבריכות נוי ניתן לדאוג לדגים טורפי זחלי יתושים. יש להמעיט בהשקיה ולהשתמש בחומרים דוחי יתושים באזורי גוף חשופים. במיוחד חשוב להימרח בשעות אחה”צ והלילה. רצוי להשתמש בכילות עבור תינוקות, ילדים, אנשים רגישים במיוחד או באזורים מוכי יתושים.

6.והטיפול?
בד”כ עקיצות חולפות מעצמן לאחר פרק זמן קצר. עקיצות משונות או מוזרות, תגובות חריפות או אנשים רגישים במיוחד כדאי שיפנו לרופא העור לשם אבחון וטיפול מוקדם והולם.

[ninja_forms id=71]

© 2024 - All rights reserved to Dr. Acky Friedman           |           Privacy policy           |           Site built by Subsmash

שינוי גודל פונט
ניגודיות

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?