פטרת ציפורניים – ד”ר אכי פרידמן

כולנו מכירים את אותם ציפורניים עבות, צהובות, מעוותות ובעיקר לא אסתטיות שהיינו שמחים ל”העלים”. חלקנו משתמשים בלק בצבעים עזים להסתרת הפטרת וחלקנו דואג לגרוב גרב או לנעול נעל גם בתקופת הקיץ “העיקר שהפדיחה לא תראה”. לכל אלו רצוי להבהיר כי ניתן לנסות ולטפל בפטרת ציפורניים ולהתמודד עימה בהצלחה.

ההדבקה

ההדבקה עשויה להיגרם במגוון מצבים: בברכות, מלתחות, מקוואות ואתרים ציבורים נוספים. מוכרת לרבים ההדבקות במהלך השרות הצבאי. אפשרות נוספת להידבקות היא עקב חבלה בציפורן, הופעת שטף דם מתחת לציפורן ובעקבות שטף דם זה מתפתחת בד”כ פטרת באותה ציפורן.

פטרת כזו יכולה להיות נוכחת לאורך זמן בלא שתתקדם ותדביק ציפורנים נוספות או שתמהר ותדביק ציפורני ידיים, רגליים וציפורני בני בית נוספים. ככל הנראה קיימת נטיה מסוימת להידבקות ולראייה ישנם זוגות שאף לאחר מספר עשורים בצוותא – לאחד פטרת ציפורנים מזה זמן ממושך ואילו ציפורני השני/ה נקיות.

הפטריה מצויה במיטת הציפורן – בחלק שמתחת לציפורן עצמה. לכן היא בעיתית לטיפול ובמקרים רבים עשויה להופיע גם לאחר טיפול מוצלח.

הטיפול

  1. טיפול בתכשירי לק רפואי: קיימים סוגים שונים המצריכים מריחת החומר על הציפורן הנגועה למשך מספר חודשים. החומר אמור לחדור את הציפורן ולטפל בפטריה. מיועד בעיקר למצבים קלים.
  2. שיטת המסת הציפורן ע”י שימוש במשחה ייעודית. תהליך זה אינו כואב ובסיומו חשופה לפנינו מיטת הציפורן לשם טיפול בפטריה – זהן תהליך נכון ויעיל אך דורש השקעה והתמדה מצד המטופל.
  3. טיפול בכדורים – רוב הטיפולים אמורים להמשך 3-4 חודשים. התרופות השונות אינן תמימות ועשויות לגרום להפרעה בתפקודי הכבד. דבר הדורש מעקב צמוד והפסקת הטיפול לפי הצורך. יש כמובן לוודא כי המטופל אינו נוטל תרופות אחרות ה”מתנגשות” (דוגמת תרופות לטיפול בשומני הדם).

למען הסר ספק – אף טיפול אינו מבטיח הצלחה מלאה וכמובן שאינו מבטיח כי הבעיה לא תשוב ותתקוף בעתיד.

מבין הטיפולים הלא קונבנציונלים המוכר והנפוץ הוא שימוש באקונומיקה להשריית הרגל. למיטב הבנתי ועל אף שנרשמו הצלחות לעיתים הרי שבשיטה זו אנחנו לא מטפלים בבעיה (פטרת) אלא רק ממסים את הציפורן. רצוי לזכור כי אקונומיקה מיועדת לניקוי אסלות ולא להשרייה של אברי גופנו בה.

טיפול בלייזר – רבות נכתב, פורסם והובטח בנושא טיפול לייזר לפטרת הציפורניים. בשלב זה אין הוכחה מדעית לשיטה זו. ייתכן שבעתיד תמצא הדרך לטיפול הולם ומוכח מדעית לריפוי פטרת באמצעות לייזר.

[ninja_forms_display_form id=”19″]

[ninja_forms id=71]

© 2024 - All rights reserved to Dr. Acky Friedman           |           Privacy policy           |           Site built by Subsmash

שינוי גודל פונט
ניגודיות

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?