כינת הראש – ד”ר אכי פרידמן

הכינים מוכרות לנו  בשל היותן תופעה מדבקת הגורמת לאי נוחות רבה בעיקר אצל ילדים. ההדבקה היא בד”כ עקב מגע ראש לראש ושיער לשיער. נדירה הדבקה באמצעות ביגוד, מסרקים, כלי מיטה ומגבות או באמצעות מי בריכה או חיות מחמד בבית.

ביצי כינים נמצאות בד”כ על השערה בקרבת הקרקפת ולאחר כ-10 ימים בוקעת מהביצה הכינה. שאריות הביצה נותרות צמודות לשיערה ועם גדילתה מתרחקות מהקרקפת. צורתה הביצית וצבעה החום -בוהק מסגירים את הביצה. מרגע שיצאה לאוויר העולם הכינה חיה על ראש האדם וניזונה מדמו אותו היא שואבת לאחר ניקוב עור הקרקפת 4-5 פעמים ביממה. גודלה נע בין 1-3 מ”מ הכינה מזרימה לאזור הפצע אותו היא יוצרת חומר המונע את קרישת הדם וכך חוזרת וניזונה מאותו מקום שוב ושב. החומר הנ”ל הוא הגורם לגירוי עור הקרקפת ולגרד הנלווה לכינמת שמתחיל להציק כ-8 שבועות לאחר ההדבקה.

התכשיר היעיל ביותר לטיפול הינו מסרק  צפוף שיניים. יש להשתמש בו על שיער רטוב ויעודו לסלק את הביצים. רצוי לבדוק את שיני המסרק להימצאות ביצים על גביו לאחר כל מעבר שלו בשיער.

 

קיימים מספר גורמים העובדים לטובת המטפל

הכינה לא עוברת לראש אחר עד שבוע לאחר פקיעתה ואינה מטילה ביצים עד 10 ימים אחר כך. הביצים בוקעות כשבוע לאחר הטלתן. קבועי-זמן אלו עובדים לטובת המטפל ומאפשרים להיפטר מהכינים ע”י סרוק רציף לאורך מספר ימים. גם השימוש בקוטלי כינים יעיל אולם בכל מקרה קיימת חשיבות גדולה לרצף טיפולי, להתמדה ולחזרות נישנות בטיפול. חשוב גם לדאוג לטיפול כל האוכלוסייה (בגן או בבית הספר ) כיון שמספיק פרט אחד שלא טופל בכדי לחזור ולהדביק את האוכלוסייה כולה –גם אם זו ביצעה טיפול לעילא ולעילא.

 

להלן מספר עובדות בנושא הטיפול בכינים:

  1. הטיפול בנפט (כפי שהיה מקובל בעבר) – אסור.
  2. כינים לא קופצות ואינן מעופפות.
  3. שיער צבוע עשוי להידבק בכינת הראש כמו כל שיער אחר.
  4. טיפול יחיד אינו מספיק לפתרון הבעיה.
  5. התכשירים הכימיים לא משמידים 100% מהכינים.
  6. שמן רוזמרין אינו מונע הידבקות אך עשוי להקשות עליה.
  7. בנות נדבקות יותר מבנים
[ninja_forms_display_form id=”19″]

[ninja_forms id=71]

© 2024 - All rights reserved to Dr. Acky Friedman           |           Privacy policy           |           Site built by Subsmash

שינוי גודל פונט
ניגודיות

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?