מפגעי הקיץ – ד”ר אכי פרידמן

הפטריות נהנות ומשגשגות במצבים של חום, לחת ואפלולית מקומית. לכן גם, קל להן להתפתח שוב ושוב באותם האתרים האנטומים. יש לזכור כי זני פטריות שונים מצויים על גופנו כל הזמן אולם בהינתן תנאים סביבתיים מתאימים בם ישגשגו “ויכבשו” שטחים קרובים תוך הפגנת קליניקה ויזואלית בולטת ולעיתים קרובות גרד, אדמומית, יובש וחתכים בעור. נתמקד בשתיים מהבולטות פטרת “השמש” ופטרת המפשעות.

 

פטריית השמש

קרויה כך בפי העם אך אינה קשורה כלל לשמש. יש הנוטים לסבול ממנה יותר בתקופת הקיץ עקב חום והזעה אולם יש הסובלים ממנה במהלך כל השנה. למעט כתמים בגוון בהיר (לעיתים  אדמדם חום) באזורי גב, חזה וזרועות היא מהווה בעיה אסתטית יותר מאשר רפואית. בהיותה הורסת מלנין (הצבען של העור) היא גם בולטת יותר בתקופת הקיץ תקופה בה אנו משתזפים יותר והבדלי הגוון והעדר הפיגמנט נעשים בולטים יותר. פטריה זו מדבקת אולם דרך ההדבקה אינה ברורה לחלוטין.

 

פטרת המפשעה

הינה תופעה שונה במעט. מספר זנים שונים עשויים לעורר אותה. המופע המוכר של אזור אדמדם, קשקשי, מגרד ומציק הוא המופע הקלאסי. יש לזכור כי קיימת גם תופעה של “שפשפת” כלומר חבלה חוזרת לאזור בגין שפשוף של הירכיים זו בזו. השפשפת הינה תופעה שבמהותה שונה מפטרת אך לעיתים קרובות ניתן לראות שילוב של השתיים.

 

אופן הטיפול

מגוון טיפולים מקומיים בצורת קרם, תרסיס, שמפו נוזלי רפואי המכיל מרכיבים אנטי פטרייתיים הם בד”כ הפתרון הקל, היעיל והפשוט. יש צורך בהתמדה טיפולית ובמקרה של שימוש בשמפו יש צורך להותירו על מקום הטיפול במשך כ-15 דקות בכדי שישפיע. קיימת גם אופציית הטיפול הסיסטמי (כדורים). בחלק מהמקרים לכדורים יש סיכונים ותופעות לוואי וכדאי לשקול את אלו טרם נטילת התרופה. חשוב לזכור כי בכל דרך טיפולית קיים סיכוי טוב להחלמה אולם אין הטיפול מבטיח “פתרון לתמיד” וסביר כי הפטרייה תשוב במועד כלשהו בעתיד.

 

מניעה

קשה לדון במניעה היות ולא כל הגורמים להופעת הפטרייה מובנים במלואם. אך, הפחתת הזעה, אוורור טוב, הפחתת גורמים מכנים (שפשוף) ושמירה על כללי היגיינה בסיסים -אם לא יועילו, בוודאי לא יזיקו.

למידע נוסף השאירו פרטים ונציג המרפאה ייצור עמכם קשר בהקדם

צרו עמנו קשר

© 2023 - All rights reserved to Dr. Acky Friedman           |           Privacy policy           |           Site built by Subsmash

שינוי גודל פונט
ניגודיות

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?